1
Ostatnio miałam okazję być pełnomocnikiem w sprawie o ustalenie ojcostwa. Dlaczego takie sprawy trafiają do sądów? Powodów może być wiele. Mężczyzna nie zawsze chce uznać swoje ojcostwo, nie będąc pewnym, czy na pewno jest ojcem dziecka. Czasami w ten sposób próbuje uniknąć swojej odpowiedzialności. Jak wygląda przebieg takiej sprawy – zapraszam do dzisiejszego wpisu.

W sprawie, którą miałam okazję prowadzić z pozwem o ustalenie ojcostwa wystąpiła matka dziecka. Powód był oczywiście prosty, ojciec dziecka nie był jej mężem oraz nie chciał uznać ojcostwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Na marginesie warto dodać, że możliwe jest również wytoczenie takiego powództwa przez ojca lub przez dziecko, a także przez prokuratora.

Dodatkowo w pozwie mogą znaleźć się inne żądania, najczęściej będą to kwestie związane z władzą rodzicielską oraz alimentami. Ponadto w wyroku ustalającym ojcostwo sąd nadaje dziecku nazwisko. Może być to nazwisko matki lub ojca, a jeśli pomiędzy rodzicami nie ma w tej kwestii porozumienia to dziecko otrzyma oba nazwiska.

Jak wygląda przebieg postępowania przed sądem?

Po otrzymaniu pozwu o ustalenie ojcostwa strona pozwana ma prawo do wniesienia odpowiedzi i przedstawienia swoich argumentów. W prowadzonej przeze mnie sprawie pozwany chciał mieć pewność, że to on jest ojcem dziecka, więc złożyliśmy wniosek o przeprowadzenie dowodu z badań DNA. Na pierwszej rozprawie sąd przychylił się do wniosku i zlecił przeprowadzenie badań, które udało się wykonać bardzo szybko. Samo badanie nie jest bolesne, polega na pobraniu wymazu ze śluzówki policzka, a materiał genetyczny pobiera się od matki, domniemanego ojca oraz dziecka. Po kilku tygodniach gotowa opinia z wynikami trafia do sądu. W naszym przypadku potwierdziło się ojcostwo pozwanego, a&nbsppozostałe kwestie zostały rozstrzygnięte pomiędzy rodzicami polubownie, co pozwoliło na zakończenie sprawy na drugiej rozprawie.

Nie zawsze jednak postępowanie przebiega tak sprawnie, dużo zależy od samych stron. Jeśli nie jest możliwe wypracowanie porozumienia np. w kwestii alimentów lub powódka żąda pozbawienia ojca władzy rodzicielskiej, to sąd będzie musiał prowadzić postępowanie dowodowe, co może wydłużyć postępowanie. Każda sprawa jest inna i nie da się przewidzieć jak się zakończy.

Potrzebujesz dodatkowej pomocy prawnej? Masz pytania dotyczące ustalenia ojcostwa, napisz do mnie!

  1. Photo Dvir Adler on Unsplash